Měl by být součástí každé rodiny i domácí mazlíček?


Když se díváme na reklamy s ideální rodinou, vidíme, že obvykle obsahuje rodiče, jedno až dvě děti, a také domácího mazlíčka, nejčastěji psa. I to je jeden z důvodů, proč je mnoho lidí přesvědčeno, že právě bez zvířete není rodina úplná. Jako důvod citují, že domácí mazlíčci mají na děti pozitivní vliv. Bohužel zdaleka ne všichni uváží i to, zda jsou právě oni vhodnými kandidáty, kteří poskytnou zvířeti skutečně vše, co potřebuje.

 

kočky patří k oblíbeným domácím mazlíčkům

 

Je totiž pravdou, že zdaleka ne vždy je vlastnictví domácího zvířete dítěti prospěšné. Aby tomu tak bylo, je potřeba, aby svou roli zastali i rodiče a jak pejska, kočičku, či cokoliv jiného, tak i svého potomka vychovali tak, aby spolu mohli bez problému koexistovat. To je však něco, co mnoho lidí nedokáže.

 

Často si představujeme, že zvíře už bude samo vědět, jak se v dané situaci chovat, že má například nejmladšího člena rodiny chránit. Tak tomu však není. Jako vše ostatní, i to jej musí někdo naučit. Dítě pak musí co nejdříve pochopit, že i pes, případně kočička, mají své hranice, které by nemělo překračovat – například by jim nemělo lézt do misky, budit je, a už vůbec ne například tahat za ocas.

 

o psech se říká, že tvoří domov

 

Pak je tu také otázka času. Než si jej pořídíme, často si neumíme ani představit, kolik pozornosti například takové malé štěně vyžaduje. A ani dospělého psa nelze nechat celý den samotného, byť na zahradě u domu. Jedná se o společenské zvíře, které pro svůj zdárný vývoj vyžaduje kontakt s okolím. Pokud jsme tedy v podstatě neustále v práci a domů přijdeme naprosto unavení, pak nemá smysl si zvíře pořizovat.

 

Také je vhodné zvážit finanční stránku věci. Nejde totiž jen o pořizovací cenu zvířete, ale také o náklady na krmení, veterináře a mnohé další, které se ještě vyvrbí. A ty bychom neměli v žádném případě zanedbávat. Rozhodně si jej tedy pořiďte jen tehdy, pokud vám to situace skutečně dovoluje.