K čemu použít pampeliškový čaj


Kdo by neznal pampelišku? Jsou to jedny z prvních lučních květů, které vyzdobí jarní louky svými překrásnými žlutými květy. Po odkvétání se tu pak vytvoří drobné padáčky, které roznáší semínka po lukách a rozšiřují tak tyto velmi krásné a někdy i nedoceněné rostliny. Moudří lidé ponechávají pampelišky včelám a dalšímu hmyzu, protože pampeliškový nektar je velmi výživný a koneckonců existuje i pampeliškový med, takže v této formě je v rozumném dávkování prospěšný i člověku. Co ale možná nevíte, nebo jste to někde zaslechli, ale jen okrajově, je informace, že existuje i pampeliškový čaj darka-shop.cz.

kvetoucí pampelišky

Listy – listy pampelišky obsahují hořčiny, které zná lidové léčitelství jako detoxikační. Látky obsažené v listech jsou močopudné a využívají se jako pitné kúry při zánětech močových cest. Pampeliška údajně čistí krev a urychluje detoxikaci právě skrze práci ledvin a močového měchýře. Ovšem lidé s nemocnými ledvinami či močovým měchýřem by měli nejprve svůj postup konzultovat s lékařem, zvláště pokud užívají některé syntetické preparáty a potravinové doplňky.

pampelišky na louce

Kořeny – pampelišky mají mohutný kořena a ten se, podobně jako kořen čekanky, používá pro očistu jater. Zvyšuje odtok žluči ze žlučníku a tím také napomáhá trávit zejména tučná jídla. Kořen pampelišky lze usušit, rozemlít a opražit a dá se z něj připravovat i náhražka kávy – podobným způsobem, jako ze zmiňované čekanky neboli cikorky.

A na závěr bychom vám rádi poradili poněkud neobvyklou věc – máte-li kvalitní fotoaparát, udělejte si čas a vydejte se na louku s rozkvetlými pampeliškami. Pořiďte několik fotografií a ty nejlepší si nechte vytisknout a pověste si je jako výzdobu na zeď nebo třeba ve formě fototapety potáhněte posuvné dveře vestavěné skříně. Žluté květy v kombinaci se zelenými lístky trávy a s modrou oblohou či zářícím Sluncem nad hlavou vás pak budou dobíjet energií.